У Лубенській громаді зросла захворюваність на хворобу Лайма

Лише за останній тиждень по території громади зареєстровано 6 випадків хвороби Лайма, серед захворівших - 1 дитина. З початку 2025 року у громаді зареєстровано 28 випадків хвороби. Загалом із 2015 до 2024 року захворюваність зросла практично в 7 разів.
Про це повідомляє Лубенський підрозділ центру контролю та профілактики хвороб 4 липня.
Хвороба Лайма (кліщовий бореліоз) — інфекційне захворювання, що передається через укуси іксодових кліщів. Характеризується різноманітними клінічними проявами з переважним ураженням шкіри, нервової системи, опорно-рухового апарату та серця, а також схильністю до рецидивуючого перебігу та переходу в хронічні форми.
Сприйнятливість до хвороби Лайма є високою. Сезонність хвороби Лайма - весняно - літня та літньо - осіння, що на пряму пов'язано з піком активності кліщів та частим перебуванням людей на відкритій місцевості. Але у зв’язку з глобальним потеплінням сезонність починає зміщуватися і все частіше повідомляється про укуси кліщів ранньою весною і, навіть, взимку.
Інкубаційний період становить від 3 днів до декількох тижнів після укусу інфікованого кліща, в середньому 7 днів. Зараження малоймовірне, якщо кліщ був прикріплений до людини менше 24 годин. Якщо довше 72 годин — ризик зараження підвищується в десятки раз.
Укус кліща є безболісним, відчути його рух по шкірі практично не можливо.
Щеплення проти хвороби Лайма на даний момент не існує, але проводяться дослідження нової вакцини.
Профілактика укусів кліщів має включати такі напрямки:
- Ретельна перевірка шкіри щогодини під час перебування в місцях потенційного перебування кліщів
- Прийом душу протягом 2 годин після повернення з вулиці, що допоможе додатково оглянути шкіру та змити неприкріплених кліщів
- Носіння світлого одягу з довгими рукавами та штанами, штани потрібно заправляти в шкарпетки
- Перевірка домашніх улюбленців після повернення з прогулянки. Тварини можуть приносити на собі кліщів, які потім можуть прикріпитися до людей
- Використання репелентів
Якщо Вас вкусив кліщ, необхідно якнайшвидше його видалити: обертальними рухами пінцетом або щипцями з гострими краями, захопивши його якомога ближче до місця присмоктування. Заборонено заливати місце укусу олією або спиртом.
Дослідження видаленого кліща на наявність збудника не рекомендується, адже неможливо достовірно передбачити ймовірність виникнення інфекції у людини. Позитивний результат, який свідчить про те, що кліщ інфікований, не обов’язково означає що відбулось інфікування людини. Негативні результати можуть призвести до помилкової впевненості щодо відсутності хвороби. Можливо, людину в той самий час вкусив інший інфікований кліщ (наприклад німфою, яку досить важко помітити).
Якщо людина була інфікована, в неї, скоріш за все, з’являться симптоми до того, як будуть готові результати лабораторного дослідження кліщів. Якщо в людини виникають симптоми хвороби Лайма, необхідно негайно розпочинати лікування, а не чекати результатів дослідження кліща.
Ранні симптоми (через декілька днів-тижнів після укусу):
- Мігруюча еритема: Червона пляма або висип, що з'являється на місці укусу кліща, збільшується в розмірах і може мати вигляд «бичачого ока» (світліша середина з червоним кільцем навколо).
- Грипоподібні симптоми: Лихоманка, озноб, головний біль, біль у м'язах, втома, слабкість.
- Збільшення лімфатичних вузлів
- Біль у горлі
- Загальна слабкість та швидка стомлюваність
Після видалення кліща необхідно обов’язково звернутися до сімейного лікаря – для встановлення необхідності профілактичного прийому антибіотиків та медичного спостереження.
Читайте також: Про поширення туберкульозу, ВІЛ та наркозалежності на Полтавщині